książki

Nietypowe książki – czyli o miłości inaczej

Żeby nie było, że o miłości piszę tylko w kontekście rozstań, przygotowałam dla Was subiektywny (bo z mojej domowej biblioteczki) przegląd książek o miłości. Książki trafiły do mnie mnie różnymi kanałami – w postaci prezentów, z antykwariatu, czy też upolowane w Taniej Książce. Łączy je temat miłości, a dzieli sposób opowiadania o niej. Oto one:

1. Jimmy Liao ” Jak bawi się nami miłość” 

IMG_0329

Do napisania tej książki, autor został zainspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”. Tajwański rysownik stara nam się pokazać różne odcienie nie tylko miłości, ale życia w ogóle. Człowiek nieustannie targany jest miłością, smutkiem, tęsknotą, nadzieją. Kiedy myślimy, że już będzie dobrze, jakaś sytuacja wywraca nam to do góry nogami. Z tym właśnie będą musieli się zmierzyć bohaterowie tej książki. To co zachwyca w tej książce, to niewątpliwie forma. Piękne ilustracje, do których wystarczy jedno zdanie by dopełnić całość. Bardzo polecam!

IMG_0330

2. Kathleen Keating ” Nowa księga uścisków”

IMG_0325

Tej książki nie trzeba opisywać, tylko należy wcielać w życie. Książka, która mówi, że przytulanie jest najważniejsze. W czasach gdzie ludzkość podzielona jest językami, uściski są jedynym ratunkiem na okazanie uczuć. Ponadto „wzmacniają układ nerwowy, odciągają od jedzenia, co ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki, rozwijają mięśnie zmuszając do wykonywania różnych ruchów i powstrzymują proces starzenia” jak pisała o książce Wisława Szymborska w „Lekturach nadobowiązkowych”. Nic tylko się przytulać. Nie tylko dzisiaj!

IMG_0326

3. Vitus B. Dröscher ” Cena miłości”

IMG_0327

Książka, która wizualnie może i nie zachęca, odbiega też od tych pozostałych, które pokazuję, ale jest niezwykle ciekawa. Autor (niemiecki etolog) pokazuje na przykładzie zwierząt, wszystkie ludzkie zachowania. I tak mamy rozdziały: eksperymenty przyrody na mężu i żonie, sygnały sympatii i niechęci, niezdolni do małżeństwa, czy jakże przydatny – jak zdobywa się samicę? Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcą wyjść poza oczywisty schemat i zobaczyć miłość w innym świetle. Uzależniająca lektura!

IMG_0328

4. Melissa Heckscher ” Jak kochać” 

IMG_0333

No właśnie – jak kochać? Ta książka na pewno Wam na to pytanie odpowie, ponieważ zawiera aż 152 pomysły na związek. Napisana jest w stylu amerykańskiego podręcznika, gdzie jasno mamy wyjaśnione co, kiedy i jak mamy robić. Podzielona na 3 rozdziały: flirt, zbliżenie i związek – uporządkuje nam wiedzę chronologicznie. Jest niezwykle zabawna, ale także pomocna, bo któż z nas nie chciałby wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się na pierwszą wizytę u rodziców partnera?

IMG_0334

5. Praca zbiorowa „Kochaj mnie mocniej”

IMG_0324

Czeskie opowieści czeskich autorów. Książka o różnych historiach, które łączy temat miłości. Przeczytamy o maszyniście, pasażerze taksówki, dorastającym uczniu, wykładowcy, businessmanie, którzy pokazują miłość na swój sposób. Z książki dowiemy się też, czy Czesi czują inaczej. Można się zaczytać…

6. Martin Baxendale ” Jak przetrwać w związku”

IMG_0322

Książka do romantycznych nie należy, ale jej wielką zaletą jest normalność. Otóż autor pokazuje, że można kogoś kochać i chcieć go zabić jednocześnie. Twierdzi, że każdy z nas ma denerwujące lub wręcz obrzydliwe nawyki, do których druga połówka musi przywyknąć. Dodatkowo, a raczej przede wszystkim, jest to test, który po rozwiązaniu powie nam w jakiej kondycji jest nasz związek. Całość okraszona śmiesznymi obrazkami. Świetny prezent, także dla siebie samego.

IMG_0323

7. Suzy Becker ” Mój pies jest najlepszym psem na świecie”

IMG_0331

Na koniec coś z innej beczki – bo przecież miłość do zwierząt, też jest bardzo ważna. Wbrew tytułowi, autorka wcale nie pokazuje, że jej pies jest najlepszym psem na świecie. Wręcz przeciwnie, to jakiś potwór. Wszystko psuje, śmierdzi, jest nieposłuszny, szczeka kiedy nie trzeba. Ale wszyscy psiarze dobrze wiedzą, że to w psach jest najcudowniejsze i że nie ma prawdziwszej miłości niż ta pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Swoją drogą jeśli ktoś posiada analogiczną książkę o kotach, to proszę o informację, bo jako posiadaczka obu gatunków, chętnie nad taką lekturą się pochylę.

IMG_0332

Z mojej strony tyle. Chciałam Wam pokazać nietypowe książki o miłości, które na pewno ubogacą, każdego czytelnika. Oczywiście stanowią świetny prezent nie tylko na Walentynki. Jeśli jeszcze zdążycie, to pędźcie do księgarni – jako uzupełnienie bukietu sprawdzi się idealnie. Jeśli jest już za późno, będzie za rok jak znalazł.

Jeśli macie w Waszych biblioteczkach książki w podobnym stylu – piszcie!

Miłej lektury!

Pedagog, psychoterapeutka. Lubię włoskie jedzenie, filmy i koty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *