związek

5 rzeczy, które niszczą związek

Każdy prędzej czy później zadaje sobie pytanie – co zrobić, żeby mieć idealny związek. Mnóstwo poradników podpowiada nam jak to zrobić, ale żaden nie mówi, że przede wszystkim trzeba się wsłuchać w nasz związek i to z niego wyciągnąć to, co najlepsze. Nie zmieniajmy go na siłę pod wpływem jednego znania przeczytanego w internecie. To nic nie da. Bazujmy na własnych możliwościach, a wtedy uda nam się stworzyć związek szczęśliwy, bo idealnych nie ma.

Chciałabym Wam zwrócić uwagę na niektóre rzeczy, które mogą przyczynić się do kłopotów w związku.

1. Nadmierna troska.

Paradoksalnie troska o drugą osobę może być niszcząca. Na początku związku chcemy, aby drugiej połówce było z nami dobrze. Staramy się więc dbać o to, aby nie było rutyny, prawimy komplementy, wyręczamy w obowiązkach. Z biegiem czasu, dostrzegamy, że wzięliśmy na siebie zbyt dużo. Gdy zaczynamy odpuszczać, partner zaczyna być niezadowolony. Przyzwyczajony do takiego sposobu okazywania uczuć, może podejrzewać, że go zdradzamy lub, że nie jest dla nas atrakcyjny. Jeśli odpowiednio szybko nie wyjaśnimy przyczyn naszego zachowania, możemy być pewni, że wpłynie to negatywnie na naszą relację.

2. Brak kłótni.

Może wydawać się, że idealny związek to taki, w którym nie ma kłótni. Nic bardziej mylnego. Kłótnia nie tylko oczyszcza atmosferę, ale także pokazuje, w jakiej kondycji jest nasz związek. Jeśli angażujemy się w naszą relację, chcemy, żeby była jak najlepsza. Kłótnie są tak jakby walką o lepszy związek. Jeśli nam na naszej relacji nie zależy, nie walczymy o nią. Jest dla nas obojętne, co ktoś mówi, czy robi. To właśnie obojętność potrafi najbardziej zniszczyć związek.

3. Pojawienie się dziecka.

To bardzo ważny moment w życiu pary. Niestety bywa też tak, że od momentu pojawienia się dziecka, relacje partnerów ulegają pogorszeniu. Głównie z uwagi na to, że cała uwaga kobiety skupia się na nowym członku rodziny. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę, że ciąża, poród, a później pierwsze miesiące dziecka są dla matki bardzo męczące. W tym czasie potrzebuje ogromnie dużo wsparcia. Nie każdy mężczyzna jest w stanie takiego wsparcia udzielić. Trudno jest mu zaakceptować, że przez jakiś czas związek będzie wyglądał inaczej, że zmienią się priorytety. Niezbędna jest w takiej sytuacji rozmowa. Mówmy o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Dobra komunikacja pozwoli przetrwać każdy kryzys.

4. Niska samoocena.

Niska samoocena nie tylko wpływa na nasze życie, ale także na życie naszego partnera. Brak poczucia własnej wartości sprawia, że zaczynamy być bardziej zaborczy w związku. Ograniczamy partnera w jego aktywnościach z uwagi na to, że boimy się, że nas zostawi. Zaczynamy sprawdzać, z kim pracuje i z kim się spotyka. Porównujemy te osoby do nas i dostrzegamy (nawet jeśli to nieprawda), że są lepsze, ładniejsze, mądrzejsze. Wtedy zaczynamy popadać w paranoję. Kontrolujemy sms-y, maile, telefony w rezultacie doprowadzając do rozstania, ponieważ partner nie jest w stanie znieść naszych podejrzeń. A to tylko utwierdza nas w przekonaniu o własnej beznadziei i tak w kółko. Póki nie staniemy mocno na własnych nogach, nie zbudujemy trwałego, szczęśliwego związku. Nie możemy zrzucać odpowiedzialności za naszą niską samoocenę na partnera. Bo gdy odejdzie, okaże się, że jesteśmy nic niewarte.

5. Osoby trzecie.

Dowcipy o teściowych nie powstały bez powodu. Jeśli chcemy, aby nasz związek przetrwał długie lata, już na początku zadbajmy o dobre relacje z teściami. Nie bójmy się stawiać granic. Wiem, że na początku chcemy zabłysnąć i zrobić dobre wrażenie. Dlatego zgadzamy się na różne pomysły teściów, pozwalamy, aby ustalali, gdzie będziemy mieszkać lub jaki będzie kolor zasłon w salonie. Później okazuje się, że chcą też decydować o ilości dzieci, urlopie oraz miejscu pracy. Wtedy zaczyna nam to przeszkadzać i wymuszamy na partnerze, aby coś z tym zrobił. Koniec końców wychodzi z tego awantura, no bo przecież wcześniej nam to nie przeszkadzało, więc skąd teraz te pretensje? Wyznaczenie konkretnych granic od początku pozwoli uniknąć takich sytuacji. Każdy będzie wiedział, na co może sobie pozwolić.

A jakie rzeczy Waszym zdaniem negatywnie wpływają na związek?

7 komentarzy

  • wydaje mi się, że jest jeszcze jedna bardzo istotna rzecz, która niszczy związek – kłamstwo. Wiele par, które bardzo ucierpiało na braku szczerości. Pozdrawiam,

  • Bardzo fajny wpis i zgadzam się z komentarzem wyżej. Kłamstwo jest pewnym zapalnikiem, który może zniszczyć cały związek. Najgorzej, jeżeli od początku się kłamie. Pozdrawiam!

  • Świetny post! Najbardziej zainteresował mnie punkt 2 oraz 4… Święta prawda 🙂 Ja jestem w bardzo trudnym związku. Ale trwa on 10 lat, wiec cieżko narzekać… W tym czasie byłam świadkiem niejednego ślubu i rozwodu tej samej pary… Moim zdaniem wazne jest po prostu… nauczenie sie partnera. Nie ma ideałów 😉 Sami tez nie jesteśmy doskonali. Zgadzam sie, że kłamstwo jest destrukcyjne, ale niestety małe – nie robiące nikomu krzywdy – czasem jest potrzebne 😉

  • Zgadza sie . W tych wariackich czasach nie ma jednak reguły. Dość banalnie i kolokwialnie dorzuciłbym jeszzce pieniądze. Panie są dziś wymagające a jeśli nawet są samodzielne nie wezmą gościa bez kasy i dobrej roboty. Materializm się kłania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *