konkurs

„Historia pszczół” Mai Lunde KONKURS!

Temat pszczół w połączeniu z imieniem autorki – Maja może budzić sielskie skojarzenia. Rozczaruje się jednak ten, kto w książce szukałby echa sympatycznej bohaterki z dzieciństwa, o której śpiewał nam wszystkim nieodżałowany Zbigniew Wodecki. Historia pszczół to niezwykle poruszająca, rozgrywająca się na trzech planach czasowych opowieść, która stanowi zarazem przestrogę dla naszej cywilizacji. Motywem łączącym jest pszczoła – mały, niesłusznie niedoceniany owad, bez którego nie byłoby naszej planety. Już Karol Darwin, jeden z największych przyrodników wszech czasów nie pozostawił złudzeń, pisząc „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…”.

Jedną z trzech równoległych historii są losy żyjącego w dziewiętnastowiecznej Anglii Williama, którego życie potoczyło się inaczej, niż by sobie tego życzył. Zamiast błyskotliwej kariery naukowca pokroju Darwina prowadzi sklep z nasionami, żeby utrzymać liczną rodzinę. Z życiowego marazmu wyciąga go pomysł na założenie ula i hodowli pszczół, któremu oddaje się bez reszty. Druga historia, bardziej nam współczesna to opowieść o George’u, zamożnego hodowcy pszczół, który swoje dzieło życia chciałby przekazać synowi. Tego pociągają jednak zupełnie inne rzeczy i nie w głowie mu opiekowanie się ulami. Na domiar złego George’a trapią docierające z „wielkiego świata” informacje o niewyjaśnionej epidemii, która dziesiątkuje pszczoły na całym świecie. Trzecia historia to przyszłość, w której spełniły się najgorsze proroctwa ekologów. Miejscem akcji jest chińska prowincja Syczuan, która jako jedyna poradziła sobie z globalną katastrofą. Młoda Tao jest jedną z tysięcy zapylaczy, którzy wykonują to, co przez lata wykonywały za nas pszczoły – ręcznie zapylają drzewa owocowe. Całe życie ciężko pracuje, żeby zapewnić swojemu synowi lepszy los, dopóki w jej życiu nie nastąpi dramatyczny zwrot.

Historia pszczół to wielowątkowa egzystencjalna opowieść o wszystkim, co dla nas ważne – o samorealizacji, rodzinie, trosce rodziców o dzieci, ale również o ciemnych stronach człowieczeństwa egoizmie, chciwości, rabunkowej gospodarce przyrody i przede wszystkim krótkowzroczności, która doprowadziła do tragedii. Losy pszczół splatają się z losami ludzi, dzięki czemu opisane tu historie można odczytać na wiele sposób. Książka Mai Lunde pokazuje, że najważniejsza jest równowaga – w naszym życiu psychicznym, rodzinnym w przyrodzie, we wszechświecie. Jej przesłanie jest uniwersalne i najlepiej wyraża jej cytat z samej książki: „aby żyć w naturze, z naturą, musimy okiełznać naturę w nas samych.” Idealna książka zarówno na gorące lato, jak i na chłodniejsze dni. Niesie ogromny ładunek emocjonalny, w wakacyjnym zgiełku pozwala wyciszyć się i zastanowić nad samą sobą, swoją rodziną i otaczającym nas światem. I jak najlepiej o to wszystko dbać.

Jeśli zainteresowała Was ta książka, koniecznie weźcie udział w konkursie. Wydawnictwo Literackie ufundowało dla Was 3 egzemplarze tego wspaniałego bestselleru.

Zasady są proste, należy:

3 najlepsze pomysły zostaną nagrodzone książkami a ich autorzy będą mieli wpływ na dalszy rozwój wydarzeń w Wyrwanych z kontekstu…

Odpowiedzi proszę umieszczać w komentarzach pod Facebookowym postem!

Konkurs potrwa od 10 do 16 lipca 2017!

Wyniki konkursu 19 lipca 2017!

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Wyniki na fanpage’u Psychozapiski.

Fot. Wydawnictwo Literackie

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *