Serialowa topka #1

W opisie mej zacnej osoby mam napisane, że lubię seriale. To wyznanie zobowiązuje. Aby nikt nie wątpił w prawdziwość tych słów, mam dla Was moją subiektywną, serialową topkę. Co jakiś czas będą się ukazywały kolejne części.

Kilka superważnych punktów, nim zacznę:

  • kolejność jest przypadkowa;
  • nie, nie jestem znawcą seriali, nie pozjadałam wszystkich rozumów;
  • zwyczajnie na świecie lubię seriale i chciałam Wam, od czasu do czasu, coś polecić lub odradzić, a co już z tym zrobicie, to Wasza sprawa. Enjoy!

Stranger things

Twórcy – Matt Duffer, Ross Duffer

Sezony – 2

Stacja – Netflix

Ghostbusters w wersji mini, elementy RPG, charyzmatyczni dorośli, wszystko to skąpane w klimatycznych latach 80. Fabuła bardzo prosta. Spokojne życie małego, amerykańskiego miasteczka, zaburza tajemnicze zniknięcie chłopca. Gdy konwencjonalne metody poszukiwań zawodzą, mieszkańcy uciekają się do…dość dziwnych pomysłów.

Zarówno pierwszą, jak i drugą część obejrzałam jednym tchem, oczywiście z siostrą, bo sama się bałam. Oprócz wyważonego mroku w serialu nie zabrakło sporej dawki humoru i kilku wątków miłosnych. Jeśli mogę mieć zastrzeżenie, to tylko do wątku Nastki w drugim sezonie. Nie chcę Wam zdradzać, ale z pewnością też będziecie rozczarowani. Koniec i bomba, kto nie widział ten trąba.

Gra o tron

Twórcy – David Benioff, D.B. Weiss

Sezony – 7

Stacja – HBO

W zasadzie na tym mogłabym poprzestać, bo jakoś trudno mi uwierzyć, że żyje na ziemi człowiek, który nie wie co to za serial. Najkrócej rzecz ujmując, jest to adaptacja sagi „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina. Akcja rozgrywa się na terenie Siedmiu Królestw, podczas panowania Roberta Baratheona (przynajmniej na początku). Nie jest to jednak król ostateczny. Ciągle toczy się walka o żelazny tron, która przypomina popularną grę – gorące krzesło. Wygrywa ten, kto szybciej wyeliminuje przeciwników. Oczywiście wszystkie chwyty dozwolone.

O serialu słyszałam od dawna, ale dopiero w ubiegłym roku usiadłam i zobaczyłam wszystkie sezony. Z perspektywy czasu wiem, że to najlepsze podejście, bo gdybym miała czekać rok na każdy kolejny sezon, to chyba bym oszalała. Pragnę tylko przestrzec, że serial wciąga. Moja mama zaczęła oglądać i straciłam z nią kontakt.

Westworld

Twórcy – Jonathan Nolan, Lisa Joy

Sezony – 1

Stacja – HBO

Nowoczesny park rozrywki, w którym jeden dzień pobytu kosztuje 40 000 dolarów! Za tyle hajsu, gość może robić wszystko. Dosłownie. Sceneria Dzikiego Zachodu, dobre i złe charaktery. Można się wyżyć i dobrze zabawić. Miasteczko zaludnione jest przez hosty, czyli roboty ze sztuczną inteligencją. Można je zabijać, kochać, ratować. Do czasu.

Serial zmusza do refleksji.  Role są bardzo wyraziste, chociaż show kradnie Anthony Hopkins i Ed Harris. Mnogość zagadek, niech Was nie odstrasza. Wszystko z czasem się wyjaśni, a Wy będziecie siedzieć w osłupieniu. Zapewniam. W tym roku ma być drugi sezon, więc jeśli ktoś jeszcze nie widział tego serialu, niech szybko nadrabia.

Opowieść podręcznej

Twórcy – Bruce Miller

Sezony – 1

Stacja – Showmax

Dystopijna wizja przyszłości, która wgniata w fotel. Serial oparty na powieści Margaret Atwood z 1985 roku. Główną bohaterką jest Offred – kobieta, która miała męża, córkę, pracę, a teraz…no właśnie. Teraz jest własnością państwa Waterford, która ma tylko jedno zadanie – urodzić im dziecko. Jej świat to tylko ciasna cela i szczelnie okrywający jej ciało strój.

Kto nie widział, niech zobaczy, kto nie czytał, niech przeczyta. Jako zachętę przytoczę Wam cytat:

„Po katastrofie zastrzelili prezydenta, z automatu skosili cały Kongres i wojsko ogłosiło stan wyjątkowy. A potem zwalili to na ekstremistów islamskich.
Zachować spokój – mówili w telewizji. – Panujemy nad sytuacją.
Osłupiałam. Wszyscy osłupieli. Nie mogliśmy uwierzyć. źÍeby tak cały rząd… Jak oni się tam dostali? Jak to mogło się stać?
A doszło do tego, kiedy zawiesili konstytucję. Powiedzieli, że to czasowe. Nawet nie było żadnych demonstracji. Ludzie siedzieli po domach i gapili się w telewizory, czekali na jakieś wskazówki.”

Dark

Twórcy – Baran bo Odar, Jantje Friese

Sezony – 1

Stacja – Netflix

Ponownie małe miasteczko, ponownie zaginięcie. Tylko motywy inne. Serial zabierze Was w podróż po ciemnych zakamarkach życia czterech rodzin. Ich losy przeplatają się w zagadkowej pętli czasu. A wszystko odbywa się we współczesnych Niemczech.

Brzmi tajemniczo? I tak ma być. Rozgadywanie się o tym serialu, zabrałoby Wam satysfakcję z oglądania i odgadywania tych wszystkich pokręconych wątków. Serial świeżutki, więc spieszcie oglądać.

Oczywiście to nie wszystko, co widziałam! Cdn.

Jeśli widzieliście coś, co i ja powinnam zobaczyć, dajcie znać w komentarzach.

Fot. thenerdstash.coma

Pedagog, psychoterapeutka. Rocznik ├ó┬Ç┬Ö86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu Roślinożerca / Gracz / Serialowy maniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *