Szukaj...
PSYCHOLOGIA

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

psychoterapeutę

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty jest niezbędny do prawidłowego przebiegu terapii. Niestety zawód ten nie jest chroniony prawnie, dlatego każdy może sobie otworzyć gabinet. To prowadzi do różnych nadużyć. Jak się uchronić przed oszustami? Jakimi kryteriami się kierować? Podpowiem Wam w dzisiejszym poście.

Zazwyczaj pacjenci kierują się następującymi kategoriami:

 • płeć;
 • wiek;
 • godziny pracy;
 • specjalizacja.

Są to bardzo ważne kryteria. Dlaczego? Ponieważ terapia może potrwać nawet kilka lat. Wybór odpowiedniego terapeuty jest więc warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu w leczeniu. Podczas terapii opowiadamy psychoterapeucie najbardziej intymne szczegóły z naszego życia, dlatego dobrze by było, gdybyśmy się czuli komfortowo. Osoba terapeuty nie może blokować nas podczas rozmów.

Nie bójcie się zatem poszukiwać. Każda terapia poprzedzona jest konsultacjami. Podczas tych konsultacji, zastanówmy się, czy się dobrze czujemy. Zwróćmy też uwagę na psychoterapeutę. Jeśli jest niezainteresowany naszym problemem lub z uporem maniaka wmawia nam swoje koncepcje, nie chcąc nas wysłuchać – wiejcie gdzie pieprz rośnie.

Mimo że psychoterapeutę obowiązują różne zasady pracy, nie powinien być nieczuły i bezduszny. Powinien być zaciekawiony i chętny do udzielenia pomocy. Musicie pamiętać, że psychoterapeuta nie powie Wam jak żyć, nie podpowie Wam, co konkretnie zrobić w danej sytuacji. Ale dołoży wszelkich starań, żeby pomóc Wam lepiej zrozumieć Wasze zachowania i mechanizmy nami rządzące.

Z drugiej strony trzeba uważać na terapeutów wyjątkowo spoufalających się. Znam przypadek, w którym terapeuta kazał pacjentowi kupować mu po drodze papierosy. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Przekraczanie granic jest bardzo niebezpieczne i powinno Was skłonić do podjęcia decyzji o zmianie psychoterapeuty.

Pamiętajcie – dobry psychoterapeuta jest w stanie wypośrodkować pomiędzy empatią a dystansem.

Jeśli jakiekolwiek zachowanie terapeuty Wam przeszkadza lub sprawia, że czujecie się niekomfortowo – powiedzcie o tym. Szczerość w relacji terapeutycznej jest bardzo ważna. Nie bójcie się mówić o swoich odczuciach, co do terapii, jak i terapeuty.

Jeśli już wybierzecie właściwego specjalistę, kierując się wyżej wymienionymi kategoriami, koniecznie zwróćcie uwagę na kilka rzeczy:

1. Czy psychoterapeuta ukończył 4-letni kurs psychoterapii?

Dlaczego akurat czteroletni? Tak jak wspominałam, nie ma nigdzie oficjalnych ustaleń dotyczących zawodu psychoterapeuty, ale polskie organizacje szkolące i certyfikujące ustaliły, że absolutnym minimum potrzebnym do dobrego przygotowania psychoterapeutycznego są właśnie cztery lata. Są szkoły, które oferują dwuletnie kursy, ale nie są atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Raczej uważałabym na takich psychoterapeutów. Wyobraźcie sobie, że jakiś czas temu, w Krakowie, firmy pseudotaksówkarskie, które miały trudność z uzyskaniem licencji, wpadły na pomysł, że wyślą swoich kierowców na krótki kurs psychoterapii. Po co? Aby oszukać system. Dzięki temu zabiegowi mogli wypuścić na ulice kierowców, którzy wykonują psychoterapię podczas jazdy samochodem. Tak naprawdę po prostu przewozili ludzi. To powinno Wam dać do zrozumienia, jak ważna jest wiedza na temat kursu, jaki ukończył psychoterapeuta.

2. Czy ma certyfikat?

Nie jest to warunek konieczny. Psychoterapeuta po ukończeniu kursu może spokojnie leczyć pacjentów. Gdy psychoterapeuta ma certyfikat, jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Niestety droga do zdobycia certyfikatu jest długa i często osoby, które ukończyły kurs, mają przed sobą jeszcze wiele pracy. Dlatego, jeśli zobaczysz, że psychoterapeuta, którego wybrałeś, ma napisane, że jest w trakcie certyfikacji, powinno dać Ci to poczucie, że jest to dobry specjalista.

3. Czy uczestniczy w regularnej superwizji?

To jedna z najważniejszych rzeczy. Superwizja to nic innego jak doskonalenie psychoterapeuty i pomoc w prowadzeniu terapii. Superwizor to psychoterapeuta, który odbył odpowiednie szkolenia i uzyskał tytuł superwizora. Psychoterapeuta korzysta z pomocy superwizora przez cały czas aktywności zawodowej. Korzystanie z tego typu pomocy nie świadczy o niedoświadczeniu terapeuty, wręcz przeciwnie, świadczy o jego ogromnym zaangażowaniu w pomoc pacjentowi. Podczas takiego spotkania superwizor wraz z psychoterapeutą omawiają przebieg terapii pacjentów. Oczywiście obojga obowiązuje tajemnica zawodowa. Taka superwizja pomaga psychoterapeucie spojrzeć na pacjenta z innej strony. Pomaga też poradzić sobie z różnymi emocjami, jakie terapeuta czuje do pacjenta, np. złoś, irytacja.

4. W jakim nurcie pracuje?

To, na co też warto zwrócić uwagę to nurt, w jakim pracuje psychoterapeuta. Jest ich bardzo wiele np. psychodynamiczny, behawioralny, systemowy. Różnią się sposobem prowadzenia terapii oraz sposobem patrzenia na dany problem. W najbliższym czasie postaram się Wam opisać różnice pomiędzy nimi.

Jeśli psychoterapeuta spełnia wszystkie te wymogi, śmiało możecie do niego pójść. Na pierwszej sesji będziecie w stanie wstępnie ocenić, jak się czujecie w jego obecności. Pamiętajcie, że o kurs, superwizję czy certyfikat, również możecie pytać. Dobry psychoterapeuta bez urazy Wam o tym opowie.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie. Z chęcią Wam na nie odpowiem.

Napiszcie też, czy chcielibyście przeczytać post, jak wygląda przebieg terapii od początku do końca jej trwania.

 

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

6 komentarzy

 • happylife

  Ciekawy post i myślę, że wiele wnosi. Moja znajoma trafiła kiedyś na terapeutę, który bardzo przekraczał granicę i zanadto się spoufalał… I co ciekawsze był to psychiatra Cóż, warto naprawdę dobrze zastanowić się nad wyborem osoby, w której ręce powierzymy swoje słabości i tajemnice.

  • Psychozapiski
   AUTHOR

   Myślę, że ostrożność powinniśmy zachować zawsze. Tu nie chodzi tylko o psychoterapeutów. Przekraczanie granic może mieć miejsce w każdym zawodzie. To my musimy uważać na takich ludzi.

 • Sylwia

  Szukałam dobrego terapeuty po wypadku samochodowym. Miałam zespół stresu pourazowego, bałam się wsiąść do samochodu. Niestety nie udało mi się znaleźć nikogo z kim czułabym się swobodnie.

  • Psychozapiski
   AUTHOR

   Przykro mi. Niestety czasami w chwilach kryzysu, kiedy najbardziej potrzebujemy pomocy, trafiamy na nieodpowiednich specjalistów przez co później zniechęcamy się do tego typu pomocy.

 • Chadonistka

  Bardzo potrzebna notka! W prosty sposób wyjaśnia kilka nie tak wcale łatwych kwestii. 🙂
  Ja kiedy szukałam psychoterapii skorzystałam z wiedzy znajomych i podsyłałam im linki do stron poszczególnych gabinetów, które mnie zainteresowały z prośbą, aby znajomi ocenili czy wykształcenie terapeutów jest ok. Myślę, że to też nie najgorszy sposób, jeśli sami się nie znamy, a mamy w otoczeniu kogoś w miarę ogarniającego takie kwestie.

  • Psychozapiski
   AUTHOR

   Dzięki! To prawda, wybór terapeuty, to trudna decyzja i jeśli nie ma się w pobliżu osób które mogą pomóc nie łatwo jest podjąć decyzję. W przyszłości planuję też tekst który opisuje jak mniej więcej wygląda terapia, żeby ludzie przestali się jej bać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram