Szukaj...
PSYCHOLOGIA

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Kogo wybrać?

lekarz

Dzisiaj wpis niby taki oczywisty, a jednak nie do końca. Chciałam usystematyzować wiedzę tych, którzy wciąż nie za bardzo widzą różnicę, pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. Nie wiedząc tym samym, gdzie powinni się zgłosić lub kim zostać w przyszłości. Często przychodzą do mnie pacjenci/klienci i mówią „Pani Doktor” lub pytają o receptę. Nie wspomnę już o sytuacjach, w których polubienie na Facebooku mojego bloga, jest kontrowersyjne, bo zawiera on przedrostek psycho…Ludzie bardzo boją się wszystkich sytuacji związanych z psychiatrią. Niestety Polska, to nie USA, gdzie każdy – przysłowiowo – ma swojego adwokata i psychoanalityka. U nas zgłoszenie się do tego typu specjalisty, wiąże się z naznaczeniem społecznym. Od razu wariat. A ja Wam mówię – nie tak łatwo stać się wariatem! Nie bójmy się skorzystać z rady specjalisty. Często męczą nas różne problemy i nie wiemy czemu tak się dzieje. Cierpimy na bezsenność, mamy problem z odżywianiem, nie potrafimy utrzymać pracy, związku, znajomości, unikamy ludzi. To tylko niektóre z sytuacji, jakie mogą nas spotkać. U ich podłoża leżą różne przyczyny, z którymi sami sobie nie poradzimy. Kluczowy jest wybór odpowiedniego specjalisty. Czasami potrzebujemy terapii par, terapii grupowej lub porady seksuologa.

Z problemami natury psychologicznej, jest jak z każdą chorobą somatyczną – nieleczona, sama nie zniknie, a powikłania mogą okazać się dużo poważniejsze. Warto też wspomnieć, że problemy psychiczne, mogą objawiać się poprzez choroby somatyczne. Często coś nam dolega: wysokie ciśnienie, kołatanie serca, problemy z trawieniem, nadmierna potliwość. Chcemy zbadać to u lekarza i okazuje się, że dane organy są zdrowe jak ryba, a przyczyna leży gdzie indziej.

Przechodząc do sedna, opiszę poniżej wspomniane wcześniej zawody.

PSYCHOLOG – jest to osoba, która ukończyła studia 5 letnie na kierunku psychologia. Do zadań psychologa należy poradnictwo czy też diagnoza psychologiczna. Psycholog może pomóc matce w rozumieniu problemów wychowawczych (psycholog dziecięcy), sportowcowi uporać się z presją i traumą (psycholog sportowy), szefowi firmy pomoże zarządzać zasobami ludzkimi (psycholog pracy).

Specjalizacji jest bardzo wiele. Jeśli chcecie psychologię studiować, to przez 2 lata obowiązywać Was będą zagadnienia ogólne, po tym czasie, wybieracie specjalizację. Chociaż to zależy od różnych uczelni. Jeśli natomiast ktoś chciałby się zgłosić do psychologa, powinien określić (o ile to możliwe) zakres swoich problemów. Jeśli to będzie trudne, to psycholog pomoże nam i skieruje do odpowiedniego specjalisty. Psycholog nie wypisuje recept.

PSYCHOTERAPEUTA – jest to osoba, która ukończyła studia humanistyczne, niekoniecznie psychologię i odbyła 4 letni kurs psychoterapii atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. To bardzo ważne. Na to należy zwrócić uwagę przy wyborze kursu jak i przy wyborze psychoterapeuty. Bardzo często można natknąć się na oferty 2 letniego kursu, po którym niby zostajemy psychoterapeutami. Otóż nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać, że po zakończeniu kursu musimy zdać certyfikat.

A żeby to zrobić, trzeba spełnić mnóstwo warunków, jednym z nich jest wspomniany wcześniej 4 letni kurs. Psychoterapeuta musi także swoją pracę supewizować, to wymóg konieczny by utrzymać higienę pracy i móc się rozwijać. Jeśli chcemy zostać psychoterapeutą, musimy zdecydować w jakim nurcie chcemy leczyć. Jest ich wiele i różnią się sposobem leczenia oraz podejściem do pacjenta. I tak mamy nurt: psychoanalityczny, psychodynamiczny, behawioralny, humanistyczny, Gestalt. Psychoterapia odbywa się regularnie, co tydzień, w tym samym czasie. Leczy zaburzenia nerwicowe i osobowości. Pozwala zrozumieć mechanizmy nami rządzące i uporać się z przeszłością. Psychoterapeuta nie wypisuje recept.

PSYCHIATRA – jest to osoba, która ukończyła studia medyczne. Leczy zaburzenia psychiczne farmakologicznie lub/i psychoterapeutycznie. Zajmuje się też badaniem zaburzeń i ich przyczyn: biologicznych, psychologicznych, społecznych. Stawia też diagnozę wg ICD-10 lub DSM-V. Aby zostać psychiatrą, należy iść na studia medyczne. Jeśli chcemy podjąć leczenie u psychiatry, nie musimy wybierać pod względem specjalizacji, bo takowych nie ma. Często psychiatra dodatkowo może nam zlecić leczenie u psychoterapeuty. Psychiatra wypisuje recepty i można do niego/niej mówić Pan/Pani doktor.

Mam nadzieję, że nieco uporządkowałam Wam wiedzę. Pamiętajmy psycholog/psychoterapeuta/psychiatra to też człowiek, a zaburzenia psychiczne, to choroba jak każda inna – trzeba leczyć.

 

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram