Szukaj...
MINI PRZEWODNIK PO PSYCHOTERAPII PSYCHOLOGIA

Czego terapeuta nie powinien robić?

Pisałam we wcześniejszych postach, że psychoterapia nie jest unormowana prawnie. Tak poważna luka ma swoje konsekwencje. Terapeutą może zostać każdy i praktycznie każdy może wywiesić sobie przed gabinetem plakietkę ze swoim nazwiskiem. Dlatego, tak ważne jest zwracanie uwagi na doświadczenie i wykształcenie psychoterapeuty. Ale to nie wszystko. Aby zostać terapeutą trzeba skończyć studia, następnie szkołę psychoterapii, należy ukończyć własną terapię, odbyć staż, a w trakcie pracy z pacjentem być pod opieką superwizora.

I zupełnie jak w przypadku lekarzy, których droga do zawodu również jest długa i wyboista można spotkać lekarzy złych, niezainteresowanych pacjentem. Tak jest i w tym przypadku. Dlatego wypiszę kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas własnej terapii. Pamiętaj też, że jeśli Twój terapeuta pasuje do opisu zawartego w którymś z punktów, nie znaczy to, że należy natychmiast kończyć terapię. Na początku powiedz terapeucie, że coś Ci nie pasuje i dopiero gdy zobaczysz, że terapeuta nadal nie wykazuje zainteresowania, zastanów się nad zmianą terapii. 

Przekracza granice

To pierwszy, bezapelacyjny powód do zaprzestania uczestnictwa w sesjach. Jeśli terapeuta narusza Twoje granice cielesne, zmusza do zachowań seksualnych, natychmiast przerwij sesje i zgłoś zajście na policję. Takie zachowania nie są dopuszczalne w żadnym zawodzie, także podczas psychoterapii. Niepokojące powinny być także wszelkie propozycje spotkań poza gabinetem, czy też prośby o przysługi niezwiązane z terapią. 

Nie ma odpowiednich kompetencji

Kompetencje terapeuty należy sprawdzić jeszcze przed udaniem się na terapię. Najczęściej takie informacje są zamieszczone na stronie gabinetu terapeuty. Jeśli tych informacji nie ma, zapytaj o nie nawet na pierwszej sesji.

Nie chce opowiedzieć o wykształceniu

Jeśli terapeuta nie chce opowiadać o swoim doświadczeniu, a w Internecie nie ma o nim żadnych informacji powinno dać Ci to do zrozumienia, że coś może być nie tak.

Nie korzysta z superwizji

Superwizja to podstawa w pracy psychoterapeuty. Jeśli terapeuta nie korzysta z tej formy pomocy, może okazać się, że nie będzie w stanie należycie Ci pomóc. 

Nie podchodzi do nas indywidualnie tylko przez pryzmat „przypadku”

Każdy, kto przychodzi na terapię powinien być traktowany indywidualnie. Jeśli terapeuta po wysłuchaniu Cię wygłasza książkowe formułki, które nijak mają się do Twojej sytuacji, to też nic tam po Tobie. Pewnie tak będzie wyglądała dalsza terapia.

Nie dotrzymuje tajemnicy

Terapeutę obowiązuje tajemnica. Nikomu nie może zdradzić tego, co dzieje się na sesji. Jeśli na terapię przychodzi pełnoletnia osoba, a rodzic dzwoni do terapeuty i wypytuje, nad czym pracowali, to terapeuta musi odmówić udzielenia takich informacji. 

Nie słucha

Terapeuta, który nas nie słucha nie jest terapeutą. W końcu rozmowa, słuchanie i relacja to kwintesencja terapii. Jeśli terapeuta ciągle myli Twoje imię, nie pamięta, o czym opowiadasz, notorycznie prosi o powtórzenie, to zwróć mu uwagę, że Ci to przeszkadza. Jeśli się to nie zmieni, zakończ terapię.

Nie jest empatyczny

Empatia na terapii jest potrzebna zupełnie tak, jak w życiu. Terapeuta nie może bagatelizować naszego problemu oraz naszych uczuć. To podstawa jego pracy.

Nie szanuje poglądów

Terapeuta musi szanować nasze uczucia religijne, orientację seksualną lub poglądy, które są dla nas ważne. Jeśli naśmiewa się z nich, skłania nas do działania wbrew przekonaniom lub zmusza do przyjęcia swojego punktu widzenia, dalsza współpraca nie ma sensu.

Narzuca własne zdanie

Mowa o sytuacjach, w których terapeuta nakłania nas do podjęcia jakiejś decyzji. Gdy wywiera na nas presję, aby zerwać z partnerem, pogodzić się z rodzicami, rzucić pracę, tylko dlatego, że tak uważa i twierdzi, że to będzie dla nas dobre, bez wyjaśniania przyczyn. Zadaniem terapeuty jest pomoc w zrozumieniu naszych działań, a nie przejmowanie odpowiedzialności za nasze decyzje.

Zmusza do zwierzeń

Terapia jest bardzo trudnym czasem. Podczas sesji poruszane są często bardzo bolesne wspomnienia. Ważnym jest, aby były dostosowane do samopoczucia pacjenta. Terapeuta nie powinien naciskać na zwierzenia, na które nie mamy w danym momencie ochoty.

Zakłóca pracę na sesji

Podczas sesji obowiązuje wiele zasad. Należą do nich nieodbieranie telefonu, niewychodzenie z gabinetu, niejedzenie posiłków, niewpuszczanie osób trzecich. Każda z tych sytuacji zakłóca płynność pracy i może powodować dyskomfort pacjenta.

Zbyt często odwołuje lub przekłada sesję bez podania przyczyn

Jeśli terapeuta odwoła czasami sesję i poda racjonalne uzasadnienie, to w porządku. Jeśli natomiast masz poczucie, że robi to notorycznie nie dbając o Twoje samopoczucie w tym czasie, to poszukaj innego terapeuty.

Opowiada swoje historie

Aby terapia mogła przebiegać bezpiecznie, terapeuta nie powinien opowiadać o sobie pacjentowi. Dzięki temu podczas terapii pojawia się bardzo ważne zjawisko, czyli przeniesienie. Polega ono na tym, że pacjent widzi w terapeucie osobę, która pełni ważną rolę w jego życiu. Dzięki temu zjawisku może w bezpieczny sposób pracować nad swoimi uczuciami w stosunku do tej osoby. Terapeuta, który wtajemniczy nas w swoje życie, utrudni nam ten proces.

Jest agresywny

Terapeuta nie powinien podnosić głosu, obrażać nas, poniżać, wyśmiewać, grozić, szantażować, wykorzystywać, czy też stosować przemoc fizyczną. Wszystkie zachowania, które nie są dla nas komfortowe, powinny zostać omówione.

Wypytuje o innych terapeutów

Jeśli byliśmy w przeszłości na terapii, powinniśmy zgłosić to terapeucie. Terapeuta nie powinien dopytywać o szczegóły, o których nie chcemy rozmawiać. Nie musimy podawać, kto był naszym terapeutą, ani jak z nami pracował. Terapeuta nie powinien również krytykować metod poprzednich terapeutów, ani dyskredytować samych terapeutów.

Narzuca własny cel terapii

Cel terapii ustalany jest wspólnie z terapeutą w oparciu o naszą historię, nasze możliwości i oczekiwania. Cel musi być przez nas zaakceptowany i jasno sprecyzowany. Nie należy zgadzać na cele terapii postawione przez terapeutę, jeśli odbiegają one od naszych wyobrażeń i powodują u nas dyskomfort.

Wie lepiej, co jest dla nas dobre

Terapeuta powinien być otwarty na pacjenta. Powinien dawać mu przestrzeń na dzielenie się swoimi uczuciami i przemyśleniami. Zdecydowanie nie powinien naszych uczuć podważać i żądać natychmiastowej zmiany, rzekomo dla naszego dobra. 

Nie jest obiektywny

Obiektywizm, jest ważnym elementem terapii. Terapeuta nie powinien narzucać nam swojego zdania, ani swoich przekonań. Jest to szczególnie ważne w terapii par.

Na koniec wspomnę jeszcze raz. Terapeuta to też człowiek. Ma swoje lepsze i gorsze dni, dlatego proszę Was o wyrozumiałość. Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć terapeucie o swoich wątpliwościach, niż przerywać terapię, gdy tylko poczujecie, że coś jest nie tak. Wyjątek stanowi przekraczanie Waszych granic fizycznych.

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Wypełnij formularz i zapisz się na newsletter

Listy miłosne

Listy miłosne to cotygodniowe maile pełne porad, wsparcia, opowiadań, zadań do zrobienia, kart pracy i innych ciekawych treści.

Ode mnie dla Ciebie.

Instagram