Szukaj...

Przy wyborze terapii możemy kierować się również ilością osób, które w tej terapii miałyby wziąć udział. Mamy do wyboru psychoterapię indywidualną, grupową, terapię par oraz systemową, czyli rodzinną. 

Psychoterapia indywidualna

W psychoterapii indywidualnej bierze udział tylko jeden pacjent i terapeuta. Dzięki temu terapeuta jest w stanie skupić się na pacjencie i jego problemie, bez potrzeby dzielenia uwagi na kilku pacjentów, jak to ma miejsce w terapii grupowej. 

Indywidualna relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem, jest ważnym elementem tego rodzaju terapii. 

Możemy skorzystać z terapii długo- lub krótkoterminowej. Podczas długoterminowej terapii nie mamy jasno określonego terminu końca terapii. Terapię kończy się wtedy, kiedy zostanie zrealizowany cel, najczęściej wyznaczany na początku, podczas konsultacji. W krótkoterminowej terapii termin ten jest jasno określony.

Terapia może przebiegać również w dowolnym nurcie np. psychodynamicznym, behawioralno-poznawczym, czy Gestalt. To jaki nurt wybierzemy wpłynie na sposób prowadzenia terapii, chociaż w dzisiejszych czasach wielu terapeutów pracuje eklektycznie, czerpiąc wiedzę z różnych nurtów. 

Psychoterapia indywidualna może odbywać się w gabinecie, ale może być również prowadzona przez Skype.

Psychoterapia grupowa

W psychoterapii grupowej uczestniczy wiele osób jednocześnie. Może ją prowadzić jeden lub dwóch terapeutów. Terapie grupowe często skupiają się wokół konkretnego problemu. Zaletą takiej terapii jest fakt, że dostrzegamy, iż nie jesteśmy jedynymi osobami, które mają dany problem. Podczas spotkań w grupie możemy czerpać wiedzę od innych pacjentów, wymieniać się pomysłami na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, wzajemnie wspierać się i motywować. Wszystko to odbywa się w bezpiecznych warunkach, pod okiem terapeuty.  Musimy się jednak liczyć z tym, że terapeuta nie będzie skupiony wyłącznie na nas i na naszym problemie. Terapeuta, może interpretować nas nie tylko przez pryzmat naszego problemu, ale również tego, jak funkcjonujemy w danej grupie.

Terapia grupowa może mieć formę zamkniętą lub otwartą. W grupie otwartej nowi pacjenci mogą dołączyć w dowolnym momencie, dzięki czemu każdy z uczestników znajduje się w innym etapie pracy nad sobą. W grupie zamkniętej ilość pacjentów i czas trwania terapii jest ustalany na początku i nie zmienia się aż do końca. 

Terapia grupowa może odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu lub codziennie np. na oddziale zamkniętym. 

Ilość uczestników zależna jest od tematyki grupy, ale zazwyczaj nie powinna przekraczać 10 osób. Czas trwania na oddziale zamkniętym to 12 tygodni. Jeśli chodzi o terapię poza oddziałem czas ustalany jest indywidualnie.

Psychoterapia dla par

Terapia par jest odpowiednia dla osób pozostających w związku, które dotyka kryzys. Mogą to być problemy z komunikacją, zazdrość, zdrada, pojawienie się lub odejście dzieci. Terapeuta wysłuchuje obu stron i pomaga rozwiązać problem. Terapeuta nie powinien gloryfikować żadnej ze stron ani nadmiernie ingerować w ich relacje. Na terapię par muszą wyrazić zgodę obie strony. Czas trwania terapii i częstotliwość sesji ustalana jest indywidualnie z daną parą.

Psychoterapia systemowa

Na taką terapię mogą zgłosić się też całe rodziny, które mają jakiś wspólny problem. Mogą to być rodzice z dziećmi, rodzeństwo lub małżeństwo z rodzicami. Członkowie terapii to osoby, których problem dotyczy bezpośrednio. Terapeuta może pomóc rodzinie rozwiązać dany problem, nauczy jak radzić sobie w sytuacji kryzysu oraz wzmocni relacje pomiędzy uczestnikami.

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Wypełnij formularz i zapisz się na newsletter

Listy miłosne

Listy miłosne to cotygodniowe maile pełne porad, wsparcia, opowiadań, zadań do zrobienia, kart pracy i innych ciekawych treści.

Ode mnie dla Ciebie.

Instagram