Szukaj...
MINI PRZEWODNIK PO PSYCHOTERAPII PSYCHOLOGIA

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Nie ma jakiejś jednej, określonej, idealnej miarki, do której przykłada się swojego terapeutę i sprawdza, czy pasuje. I to jest właśnie cudowne. Jest mnóstwo wspaniałych specjalistów, którzy do całej zdobytej wiedzy dokładają swój własny pierwiastek, w rezultacie dając nam wyjątkowe połączenie. Dzięki temu, każdy może znaleźć sobie specjalistę dla siebie. 

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w takim razie zdecydowałam się o tym napisać. Niestety, z racji tego, że zawód psychoterapeuty, nie jest chroniony prawnie, prawie każdy może wynająć gabinet i powiesić sobie na drzwiach tabliczkę z tytułem psychoterapeuty. Przez takie właśnie osoby, które są nieodpowiednio przygotowane do zawodu, psychoterapia jawi się w czarnych barwach. Istnieją bowiem pacjenci, którzy natrafili na takich pseudospecjalistów zrażając się do terapii i jeszcze rozpowszechniali błędne informacje o tej formie leczenia. 

Dlatego w tym poście zdradzę Ci na co zwracać uwagę w wyborze terapeuty. Jeśli wybrany przez Ciebie terapeuta będzie spełniał te wymogi, możesz czuć się bezpiecznie, ale pamiętaj o kilku rzeczach. Sam fakt spełnienia tych wymogów, jeszcze nie świadczy o tym, że dany terapeuta jest dla Ciebie. Same kompetencje nie wystarczą. Czasami terapeuta, który jest bardzo wykształcony i polecany przez wszystkich nam może nie przypaść do gustu. Dlatego, czasami warto szukać do skutku. Nie należy zmuszać się do terapii u danego specjalisty tylko dlatego, że spełnia pewne kryteria. Na szczęście jest wielu wspaniałych, wykształconych terapeutów, z pośród których znajdziesz odpowiedniego dla siebie. 

Poza tym musisz zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz. To, że terapeuta spełnia pewne wymogi, ma odpowiednie kwalifikacje, nie oznacza, że powinieneś tracić czujność. W innym poście piszę o sytuacjach, które nie powinny zdarzyć się w psychoterapii i powinny dać Ci sygnał, że coś jest nie tak. Koniecznie tam zajrzyj.

I pamiętaj!

Dobry terapeuta to taki, który posiada odpowiednie wykształcenie, dobrze czujesz się w jego obecności, a terapia przebiega w bezpiecznych warunkach.

Dlaczego tak bardzo skupiam się na odpowiednim doborze terapeuty? Po pierwsze dlatego, aby uchronić Cię przed rozczarowaniem terapeutami, którzy bezprawnie wykonują ten zawód. Po drugie dlatego, żeby usystematyzować Twoją wiedzę na ten temat. Wiemy, jak wybrać dentystę, kardiologa, czy okulistę. Przy wyborze psychoterapeuty wielu pacjentów nie wie, na co zwrócić uwagę. I w końcu po trzecie dlatego, że terapia trwa długo i dotyczy zazwyczaj spraw dla nas trudnych. Dlatego wybór odpowiedniego terapeuty, jest wręcz kluczowy dla dobra terapii. 

Zacznę od tego, na co najczęściej zwracają uwagę pacjenci. Najczęściej jest to płeć, wiek, miejsce i godziny przyjmowania oraz cena. I to są bardzo ważne czynniki, od których powinniśmy zacząć. Określenie płci i wieku może ułatwić lub utrudnić terapię. Są pacjenci, którym łatwiej będzie rozmawiać z młodym mężczyzną, a są tacy, którzy lepiej będą się czuli przez starszej kobiecie. A jak pisałam, to, jak się czujemy w obecności terapeuty, jest bardzo ważne.

Istotnym elementem przy wyborze są również miejsce i godziny przyjmowania. Trochę przekornie, ale porównam to do wyboru siłowni. Dla niektórych siłownia, nie jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie i jeśli wybierzemy taką, która jest po drugiej stronie miasta, to istnieje pewne ryzyko, że łatwiej znajdziemy powody, dla których nie chcemy tam chodzić. Podobnie z terapią. Dobrze jest wybrać takie miejsce, do którego dojedziemy szybko i sprawnie, bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu i naszej energii. Jeśli będziemy notorycznie spóźniać się na terapię lub przychodzić zmęczeni, może się okazać, że terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. 

Ostatnim elementem jest cena. I tu chciałam na wstępnie zaznaczyć, że nie warto korzystać, z podejrzanych ofert znalezionych w Internecie, w których nie jest podane nazwisko terapeuty, a więc nie będziemy w stanie nawet go sprawdzić. Terapia jest kosztowna, ale nie warto w tym przypadku ryzykować. Zdecydowanie lepiej pójść do terapeuty, którego wybierzemy i porozmawiać z nim o naszych możliwościach finansowych lub rozejrzeć się za terapeutą przyjmującym na NFZ. To znacznie bezpieczniejszy wybór.

A teraz przejdźmy do kwalifikacji na które warto a nawet trzeba zwrócić uwagę. 

Czy psychoterapeuta ukończył 4-letni kurs/szkołę psychoterapii?

Dlaczego akurat czteroletni? Tak jak wspominałam, nie ma nigdzie oficjalnych ustaleń dotyczących zawodu psychoterapeuty, ale polskie organizacje szkolące i certyfikujące ustaliły, że absolutnym minimum potrzebnym do dobrego przygotowania psychoterapeutycznego są właśnie cztery lata. Są szkoły, które oferują dwuletnie kursy, ale nie są one atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Raczej uważałabym na takich psychoterapeutów. Wyjątkiem są szkolenia uzupełniające. Gdy terapeuta skończy szkołę psychoterapii, może udać się na specjalizację, np. z terapii par, która może trwać dwa lata.

Czy ma certyfikat?

Nie jest to warunek konieczny. Psychoterapeuta po ukończeniu kursu może spokojnie leczyć pacjentów. Ale jeśli psychoterapeuta ma certyfikat, możemy być pewni, że mamy do czynienia z prawdziwym profesjonalistą. Niestety droga do zdobycia certyfikatu jest długa i często osoby, które ukończyły kurs, mają przed sobą jeszcze wiele pracy. Dlatego, jeśli przeczytasz, że psychoterapeuta, którego wybrałeś, jest w trakcie certyfikacji, powinno dać Ci to poczucie, że jest to dobry specjalista.

Czy uczestniczy w regularnej superwizji?

To jedna z najważniejszych rzeczy. Superwizja to nic innego jak doskonalenie psychoterapeuty i pomoc w prowadzeniu terapii. Superwizor to psychoterapeuta, który odbył odpowiednie szkolenia i uzyskał tytuł superwizora. Psychoterapeuta korzysta z pomocy superwizora przez cały czas aktywności zawodowej. Korzystanie z tego typu pomocy nie świadczy o niedoświadczeniu terapeuty, wręcz przeciwnie, świadczy o jego ogromnym zaangażowaniu w pomoc pacjentowi. Podczas takiego spotkania superwizor wraz z psychoterapeutą omawiają przebieg terapii pacjentów. Oczywiście obojga obowiązuje tajemnica zawodowa. Taka superwizja pomaga psychoterapeucie spojrzeć na pacjenta z innej strony. Pomaga też poradzić sobie z różnymi emocjami, jakie terapeuta czuje do pacjenta, np. złość, irytacja.

W jakim nurcie pracuje?

Warto zwrócić również uwagę na nurt, w jakim pracuje psychoterapeuta. Jest ich bardzo wiele np. psychodynamiczny, behawioralny, systemowy. Różnią się sposobem prowadzenia terapii oraz postrzegania danego problemu. 

 

Jeśli psychoterapeuta odpowiada powyższym kryteriom, śmiało możesz się do niego zapisać. Już na pierwszej sesji będziesz w stanie wstępnie ocenić, jak czujesz się w jego obecności. Pamiętaj, że o kurs, superwizję czy certyfikat, również możesz pytać. Dobry psychoterapeuta bez urazy odpowie Ci na wszystkie pytania.

Nie bójmy się poszukiwać. Każda terapia poprzedzona jest konsultacjami. Podczas tych konsultacji, zastanówmy się, czy się dobrze czujemy. Zwróćmy też uwagę na psychoterapeutę. Jeśli nie jest zainteresowany naszym problemem lub z uporem maniaka wmawia nam swoje koncepcje, nie chcąc nas wysłuchać – wiejmy, gdzie pieprz rośnie.

Mimo że psychoterapeutę obowiązują różne zasady pracy, nie powinien być nieczuły i bezduszny. Wręcz przeciwnie, powinien być zaciekawiony i chętny do udzielenia pomocy. Musimy pamiętać, że psychoterapeuta nie powie nam jak żyć, nie podpowie nam, co konkretnie zrobić w danej sytuacji. Ale dołoży wszelkich starań, żeby pomóc nam lepiej zrozumieć nasze zachowania i rządzące nami mechanizmy.

Z drugiej strony, trzeba uważać na terapeutów nadmiernie spoufalających się. Znam przypadek, w którym terapeuta kazał pacjentowi kupować mu po drodze papierosy. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Przekraczanie granic jest bardzo niebezpieczne i powinno Was skłonić do podjęcia decyzji o zmianie psychoterapeuty.

Pamiętaj – dobry psychoterapeuta jest w stanie wypośrodkować pomiędzy empatią a dystansem!

Jeśli jakiekolwiek zachowanie terapeuty Ci przeszkadza lub sprawia, że czujesz się niekomfortowo – powiedz mu o tym. Szczerość w relacji terapeutycznej jest bardzo ważna. Nie bój się mówić o swoich odczuciach, zarówno co do terapii, jak i terapeuty.

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Wypełnij formularz i zapisz się na newsletter

Listy miłosne

Listy miłosne to cotygodniowe maile pełne porad, wsparcia, opowiadań, zadań do zrobienia, kart pracy i innych ciekawych treści.

Ode mnie dla Ciebie.

Instagram