Szukaj...
MINI PRZEWODNIK PO PSYCHOTERAPII PSYCHOLOGIA

Kiedy zgłosić się na terapię?

Najprościej jest odpowiedzieć: kiedy tylko poczujesz taką potrzebę, ale wiem, że to nie jest proste. Przez to, że psychoterapia kojarzy się z „cięższym kalibrem”, może nam się wydawać, że nasze problemy są błahe i niewarte uwagi. Tymczasem nie istnieje jasno sprecyzowany wykaz problemów, które kwalifikują się na terapię, a które nie. 

Istnieją natomiast sytuacje, w których terapia jest zalecana. Mogą to być różne zaburzenia osobowości, depresja, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, ataki paniki, obniżony nastrój, problemy w związku, utrata bliskiej osoby, myśli samobójcze, problemy ze snem, czy też silny, długotrwały stres. 

Jeśli zaobserwujemy u siebie, że mamy, dla przykładu, od dłuższego czasu obniżony nastrój i nie jesteśmy w stanie jasno stwierdzić, co jest tego przyczyną, warto skonsultować się ze specjalistą. Podobnie w przypadku jakichś powtarzających się problemów życiowych, których nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać, czy też zrozumieć. Mogą to być problemy w pracy, w relacjach z innymi np. z rodziną, partnerem. 

Kolejnym powodem, dla którego warto skorzystać z pomocy, są nawracające, dręczące nas przykre wspomnienia z dzieciństwa. Mogą to być emocje tak silne, że będą skutecznie utrudniać nam nasze funkcjonowanie. Mogą być przyczyną problemów ze znalezieniem partnera i założeniem rodziny.

Jeśli od dłuższego czasu mamy problemy z zasypianiem, jedzeniem, które łączą się np. z obniżonym nastrojem, jest to również sygnał, że powinniśmy udać się na konsultację.

Nie zawsze te objawy kwalifikują się do długoterminowej terapii. Czasami pomocna może okazać się sama farmakologia lub terapia krótkoterminowa, czy też interwencja psychologiczna. Z pewnością nie powinno się ich jednak bagatelizować. Konsultacja do niczego nie zobowiązuje, natomiast czasami pomaga zrozumieć, co się z nami dzieje. 

Istnieje także cały wachlarz problemów, które mają odzwierciedlenie w naszym zdrowiu fizycznym. Jeśli cierpisz na dolegliwości związane z wysokim ciśnieniem, masz problemy żołądkowe, uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, a wszystkie dotychczasowe badania nie wskazują na jakąś konkretną diagnozę, warto te objawy skonsultować z psychoterapeutą lub psychiatrą. 

Psychika człowieka znacząco wpływa na nasze zdrowie fizyczne, co w psychologii nazywane jest somatyzacją. Jest to nic innego jak wyrażanie swoich problemów psychicznych za pomocą objawów fizycznych. Często pacjenci kierują się ze swoimi dolegliwościami do różnych lekarzy, ale nie znajdują ulgi. Dopiero wizyta u terapeuty i przepracowanie jakichś trudności, które dane dolegliwości generują, przynosi pacjentom ulgę i przyczynia się do wyeliminowania objawów. 

Jest jeszcze jeden rodzaj problemów, które wymagają pomocy specjalisty. Dotyczy to różnych traumatycznych przeżyć, których możemy doświadczyć, jak na przykład strata bliskiej osoby, wypadek, utrata domu w wyniku klęski żywiołowej, ciężka choroba. Często w takich sytuacjach terapia nie jest zalecana, ponieważ najważniejszym jest, aby pacjent odzyskał równowagę psychiczną po trudnych przeżyciach. W tym celu warto skorzystać z interwencji kryzysowej. Jest to rodzaj pomocy psychologicznej skoncentrowanej na tu i teraz. Terapeuta wspiera osobę dotkniętą kryzysem, pomaga jej zredukować stres oraz w bezpiecznych warunkach odzyskać równowagę psychiczną. Może okazać się, że po takiej interwencji pacjent będzie potrzebował dalszego wsparcia, wtedy może zgłosić się na terapię.

Często pacjenci zgłaszają się na terapię, ponieważ zostali na nią skierowani przez swojego psychiatrę lub psychologa. Może okazać się, że aby rozwiązać problem potrzebujemy zarówno konsultacji psychiatrycznych, jak i podejścia psychoterapeutycznego, wówczas stosuje się jednocześnie farmakologię i terapię.

Na końcu pragnę dodać, że na terapię nie musimy zgłaszać się jedynie wtedy, kiedy mamy jakiś konkretny problem. Możemy skorzystać z pomocy specjalisty również wtedy, kiedy chcemy znacząco zmienić swoje życie, ale mamy w związku z tym pewne obawy lub po prostu chcielibyśmy lepiej zrozumieć samych siebie. Terapia może być niezwykle pomocna w naszym rozwoju. 

Na terapię mogą zgłosić się także osoby, które w przeszłości odbyły już terapię. Może okazać się, że poprzednia terapia pomogła nam w tamtym okresie życia, ale obecnie borykamy się z zupełnie innymi problemami i zgłaszając się na terapię, będziemy pracowali już nad czymś zupełnie innym. Udanie się po raz kolejny na terapię nie jest oznaką, że coś poszło nie tak, tylko że teraz mamy nowe problemy i to właśnie z nimi chcemy sobie poradzić. 

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których terapia zakończyła się, ponieważ to my ją przerwaliśmy. Wtedy najprawdopodobniej te same problemy powrócą do nas w późniejszym czasie. To też nie jest powód do wstydu, ponieważ mogło być tak, że w danym momencie nie byliśmy gotowi na terapię i nie mieliśmy sił na jej dokończenie. 

Jeśli zastanawiasz się, czy skorzystać z terapii, to pamiętaj, że zawsze możesz udać się na konsultację. To do niczego Cię nie zobowiązuje. Możesz śmiało przyjść i opowiedzieć o swoim problemie, a terapeuta z pewnością powie Ci, czy warto podjąć terapię i jaka jej forma jest dla Ciebie najlepsza. 

Pamiętajmy, że nie powinno się nikogo zmuszać do terapii ani wysyłać go na nią wbrew jego woli. Pacjent musi chcieć podjąć próbę zmiany, inaczej terapia nie będzie skuteczna.

Ciekawostką dla wielu może być fakt, że terapeuci też muszą przejść własną psychoterapię. Po pierwsze, dlatego, żeby poukładać sobie swoje sprawy z przeszłości, a po drugie, dlatego, żeby zobaczyć jak proces psychoterapii wygląda od środka. Tego nie da się nauczyć, to trzeba poczuć na własnej skórze. 

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Wypełnij formularz i zapisz się na newsletter

Listy miłosne

Listy miłosne to cotygodniowe maile pełne porad, wsparcia, opowiadań, zadań do zrobienia, kart pracy i innych ciekawych treści.

Ode mnie dla Ciebie.

Instagram