Szukaj...
MINI PRZEWODNIK PO PSYCHOTERAPII PSYCHOLOGIA

Psycholog /psychoterapeuta / psychiatra

Kiedy już zdecydujemy się skorzystać z pomocy psychologicznej staniemy przed kolejnym poważnym dylematem. Kogo wybrać? Prawda jest taka, że zarówno psycholog, psychiatra jak i psychoterapeuta, mają za zadanie nam pomóc. Zakres ich pracy może się różnić, ale w przypadku wątpliwości, udaj się do kogoś, kogo masz „pod ręką”. Jestem przekonana, że już na pierwszym spotkaniu dowiesz się, czy masz do czynienia z osobą odpowiednią dla Ciebie, czy też nie. W tym drugim przypadku, z pewnością każdy z wymienionych specjalistów powie Ci, co masz dalej robić, być może nawet skieruje Cię do kogoś bardziej odpowiedniego do Twojego problemu. Może się okazać, że potrzebujesz pomocy zarówno psychiatry, jak i psychoterapeuty.

PSYCHOLOG  osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia. Do zadań psychologa należy poradnictwo, czy też diagnoza psychologiczna. Psycholog może pomóc matce w rozumieniu problemów wychowawczych (psycholog dziecięcy), sportowcowi uporać się z presją i traumą (psycholog sportowy), natomiast szefowi firmy zarządzać zasobami ludzkimi (psycholog pracy).

Specjalizacji jest bardzo wiele. Jeśli ktoś chciałby się zgłosić do psychologa, powinien określić (o ile to możliwe) zakres swoich problemów. Jeśli jest to zbyt trudne, psycholog pomoże nam i skieruje do odpowiedniego specjalisty. Psycholog nie wypisuje recept.

PSYCHOTERAPEUTA – osoba, która ukończyła studia humanistyczne, niekoniecznie psychologię i odbyła 4-letni kurs psychoterapii atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. To bardzo ważne. Należy zwrócić na to uwagę przy wyborze terapeuty. Psychoterapia odbywa się regularnie, co tydzień, w tym samym czasie. Leczy zaburzenia nerwicowe i osobowości. Pozwala zrozumieć rządzące nami mechanizmy i uporać się z przeszłością. Psychoterapeuta nie wypisuje recept.

PSYCHIATRA –osoba, która ukończyła studia medyczne. Leczy zaburzenia psychiczne farmakologicznie lub/i psychoterapeutycznie (jeśli dodatkowo ukończy szkolenie psychoterapeutyczne). Zajmuje się też badaniem zaburzeń i ich przyczyn: biologicznych, psychologicznych, społecznych. Wystawia również diagnozę wg ICD-10 lub DSM-V. Jeśli chcemy podjąć leczenie u psychiatry, nie musimy wybierać pod względem specjalizacji, bo takowych nie ma. Psychiatra może często dodatkowo zlecić nam leczenie u psychoterapeuty. Psychiatra wypisuje recepty.

Pedagog / Psychoterapeutka / Rocznik '86 / Kraków / Dwa koty / Radar absurdu / Roślinożerca / Serialowy maniak

«

»

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter

Wypełnij formularz i zapisz się na newsletter

Listy miłosne

Listy miłosne to cotygodniowe maile pełne porad, wsparcia, opowiadań, zadań do zrobienia, kart pracy i innych ciekawych treści.

Ode mnie dla Ciebie.

Instagram